„Он не би требао да се бави ни Србијом“. Овим речима је пре неки дан Курта сахранио Мурту и додао: „Али, кад је ту, као председник, шта ћемо“…
Изгледа да је шиптарима постало досадно. Толико су ишамарали Србију, да чак и аболирани Курта више не налази мотивацију да нас даље понижава. Обзиром да му је противник неспособна кукавица и Курта је изгубио вољу. Нема борбе, нема изазова, јер издајник на све одмах пристаје. Дошло је дотле да нас и србомрзац Курта сажаљева.
Шта још није продато?
Остале су поште, здравство, просвета и црква, о којој нећу ни слова.
Укидање динара као платежног средства на АП КиМ за циљ има гашење Комерцијалне банке (НЛБ) и Поште Србије. Ово не треба мешати са укидањем платног промета, како то Мурта жели да подметне нашој јавности. Платни промет на државном нивоу све време иде нетранспарентно и законски нејасно. Наиме, Пошта Србије већ више од десет година „Косови“ уредно и редовно плаћа утрошак електричне енергије за своје капацитете на АП КиМ. Плаћа у еурима, на основу рачуна које им испоставља КЕК (косовска елетродистрибуција). Иста ситуација је са Телекомом, свим српским болницама, домовима здравља и амбулантама, као и са школама.
У случају Поште Србије, директор Поште Србије РРЈ Косово и Метохија, на месечном нивоу КЕК-ове рачуне (у еурима) за 30 пошта на АП КиМ, доставља београдској дирекцији, а ова са свог девизног рачуна пребацује средства на девизни рачун КЕК-а при „Репубљик Косова“. Како, по ком закону и по ком основу, одговор треба да да Јоргованка Табаковић.
Слична процедура, ако не и иста, одвија се на терену здравства и просвете. Да не помињем на које и какве све начине иде платни промет оних нешто мање од пола милијарде еура колики је извоз Србије на АП КиМ.
Дакле, платни промет постоји и неће бити укинут. Биће укинут динар као платежно средство. Прецизније, сви који поседују динаре, на АП КиМ више неће моћи да врше плаћања у динарима. Тренутно је у игри намера да се ствар мало успори и омекша тако што ће можда бити отворена нека посредничка банка, односно банка која ће бити направљена по истом узору и принципу како је направљен „Електросевер“, који креће у наплату струје на северу АП КиМ, наравно у еурима. Подвлачим да је Комерцијална банка у Грачаници до сада пословала потпуно легално у односу на законску регулативу тзв. „Косове“, те једину сметњу за њен останак представљају динари. Постоји индиција да ће косовски Срби можда моћи да у банци динаре замене за еуре, наравно по банчином девизном курсу, што ће рећи лихварски, а то ће онда бити још једна у низу великих Муртиних победа.
Како ће преостали Срби наставити да живе, у ситуацији кад плате добијају у динарима, а све остало морају да плаћају у еурима – остаје да се види. Али, сигурно је једно – исељавање ће се убрзати, а то је и Куртин и Муртин циљ.
После динара на ред долазе здравство и просвета. Оба ова сегмента већ деценију се налазе на платном списку „Репубљик Косова“, прецизније, наши здравствени и просветни радници са АП КиМ, примају плате од „Репубљик Косова“. Ту има квака. У неким случајевима, појединци који су се лично регистровали при надлежним органима „Косове“, плате добијају на свој текући рачун, у еурима, а други не добијају ништа, јер су их директори без знања и пристанка у тајности регистровали при „Косови“, па на основу таквог прикривеног регистровања и платног списка, комплетан износ (у еурима) задржавају за себе, а својим радницима пријављују салдо нула.
Посебна перверзија је то да „Репубљик Косова“ већ више од деценије опредељује одређена буџетска средства за рад српског здравства и просвете на АП КиМ и уплаћује их на рачуне који су отворени у оквиру косовског система. То је јавна тајна, на коју Србија не реагује, а притом и она наставља са буџетским финансирањем, тако да поште, здравство и просвета музу две краве. Лепо би било све их постројити, од времена Коштуница па до данас и питати – где су „Косовине“ паре? Један број косовских Срба музе и више од тога, јер добијају српску плату, плус косовски додатак који варира од 30 до 100% на основну плату, плус „Косовину“ плату, плус гомиле додатних плата уколико су у систему Српске листе.
Блиска будућност је да ће управо услед седења на косовском буџету, здравству и просвети бити наметнути сви остали косовски услови, а то значи стопирање коришћења медицинског материјала из Србије, контаминирање српског здравственог система шиптарским медицинарима и медицинским материјалом непровереног квалитета, док ће просвета ући у обавезно школовање на шиптарском језику, по шиптарским плановима и програмима.
Дакле, укидање динара на АП КиМ изазваће заокружено демолирање преосталих прерогатива српске државности и убрзати исељавање. Највећа штета огледа се у томе што ће дизајнери разарања Србије усавршити образац који онда могу да примене свуда где су Срби рањиви.
Перспектива је толико јадна, да се чак и Курта сажалио: „он не би требао да се бави ни Србијом“.