U jednom delu Nikoličeva kod Zaječara došlo je do izlivanja tople vode iz bušotine na dubini od preko 400 metara, zbog geoloških istraživanja bakra, zlata i drugih rudnih minerala u Timočkom magnatskom kompleksu“, javili su zaječarski lokalni mediji početkom nedelje.
Nikoličevo je selo u blizini zaječara u kom se nalazi izvorište banjske, termalne vode, zbog čega mediji i aktivisti podozrevaju da je istražna bušotina presekla upravo banjsku vodu.
Voda iz bušotine duboke 415 metara
Izlivanje vode je u utorak utvrdila ekipa „Glasa Zaječara“, koja je obišla lokaciju „tragom nezvaničnih informacija da je prilikom iskopavanja došlo do izlivanja termo-mineralne vode iz bušotine“.
„Na licu mesta utvrdili smo da se iz pravca bušotine zaista izliva veća količina tople vode, karakterističnog mirisa. Pristupivši bliže samoj bušotini kroz razgovor sa radnicima koje smo zatekli na licu mesta doznali smo da je prilikom bušenja na dubini od 415 metara pronađena voda, te da se ista neprekidno izliva iz bušotine od oko 3 časa izjutra, što znači nešto manje od 24 časa“, u momentu pisanja teksta.
„To je maltene onako izgledalo kao neki gejzir“, kaže za Mašinu Jelena Anasonović Kuč, aktivistkinja Eko Istoka. Topla, čista voda je neprestano tekla više od dva dana, nakon čega su, po saznanjima aktivista, radnici iste firme pristupili zaptivanju bušotine cementom.
„U pitanju je bušotina izvođačke firme Drilax International iz Bora koji sprovode radove za Tilvu d.o.o., koja je 2016. dobila dozvolu za istražno područje Nikoličevo istok za istraživanje zlata i bakra. Ova dozvola važi do aprila sledećeg godine, a ista firma ima i dozvolu za Nikoličevo zapad“.
Po saznanjima aktivista bušotina je izvedena pre oko dve nedelje. Nalazi se u blizini magistralnog puta Zaječar-Bor.
Ne zna se koliko je vode isteklo ni koje će biti posledice
Anasonović konstatuje da se ne zna koliko vode je isteklo ni koje bi to moglo da ima posledice po sistem podzemnih voda ili vodosnabdevanje u okolini:
„Nemamo nikakve zvanične podatke i niko to ne saopštava, a nama deluje da to niko nije ni nešto preterano merio“.
Da bi proverili o kakvoj se vodi radi, aktivisti su pokušali da pristupe bušotini. Radnici su ih sprečili da priđu sasvim blizu, tako da su umesto iz „izvora“ aktivisti uzeli uzorak nešto dalje od bušotine.
„Mi smo u sredu uspeli da izmerimo termometrom temperaturu vode i temperaturu vode na starom izvoru lekovite vode u Nikoličevskoj banji, gde postoji i bazen koji se koristi tokom cele godine. Po našim meranjima temperatura vode u banji je 36,1 stepen, a u blizini bušatine izmerili smo temperaturu vode 32,3 stepena“, kaže Anasonović Kuč.
Aktivistkinja je konstatovala da građani u ovom trenutku ne raspolažu zvaničnim rezultatima analiza i ne mogu da tvrde da je u pitanju ista voda kojom se snabdeva banja.
„Ali s obzirom na to da se sama bušotina nalazi na 2km od banje i da se za ova tri dana nije smanjivao njen kapacitet, pretpostavlja se da je to u pitanju ta ista, kolokvijalno rečeno vodena žila, isti izdan i ista ta mreža podzemnih voda, iste vodene arterije“.
Građani će vodu slati na analizu. Aktivisti su u četvrtak, 23. maja, pokušali da alarmiraju inspekciju pri ministarstvu rudarstva i energetike i poslali odgovarajuće dopise. Kako dodaje naša sagovornica, aktivisti su prikupili fotografije, videosnimke i iskaze sa terena a za početak će čekati reakciju nadležnog ministarstva.
Bušotina se zatrpava cementom
Aktivisti su u četvrtak utvrdili da je započeto zatrpavanje bušotine. Radnici su im rekli da je zalivaju cementom.
Aktivisti Eko istoka smatraju da je zatvaranje bušotine kao istražne bušotine dobro jer je njihova poruka i apel je da Nikoličevu i Zaječaru nisu potrebni ni istražne dozvole, istražna bušenja, a kamoli rudnici.
„S druge strane je zaista pogubno to što u tim pripremnim procesima za geološka istraživanja, znači pre samog izgleda na teren i bušenja neko nije uradio svoj posao kako treba ako nisu znali da će naići na vodu“. Po njenim rečima, i laiku bi trebalo da bude jasno da je čitavo područje bogato podzemnim vodama, kad se zna da su u blizini Gamzigradska, Nikoličevska i druge banje, i gotovo 40 česmi.
„Iako nam je drago što će se ta bušotina, barem sudeći ponome što su radnici rekli, zatvoriti i neće se istraživati dalje, ipak mislimo da je strašno što se desilo, da toliko vode iscuri u nepovrat, i da se potencijalno postoji opasnost da se, zbog toga zalivanja cementom možda i neki od tih podzemnih tokova zagade“, dodaje Anasonović Kuč.
Prema njenim rečima, stručnjaci su ukazali na to da je moguće da u procesu zatrpavanja dođe i do različitih zagađenja ili do poremećaja podzemnih tokova.
„Zato bi najbolje bilo da se ta bušotina ne plombira odmah, da se ne zatrpava, već da se zatvori preventerom: da se na neki način ta voda konzervira, da bi mogla i da se ispita i da se, obzirom na potencijale termalne vode možda nekad u budućnosti i koristi“, kaže naša sagovornica.
U Zaječaru desetak istražnih dozvola
Ekoistok je prošle godine radio na mapi istražnih dozvola koje su u ovom regionu pribavile različite kompanije. Ukupno ih ima tridesetak: po oko 5 dozvola izdato je u Negotinu, Knjaževcu, Boljevcu, Sokobanji, a desetak u samom Zaječaru.
Gradonačelnik Zaječara Boško Ničić je vesti o dešavanjima u Nikoličevu na društvenim mrežama prokomentarisao statusom koji prenosi portal Tempo Naxi Radio, a iz koga izdvajamo sam početak:
„Noćas su, kako i priliči satanističkoj sekti, lažni zaječarsko/borski ekolozi Đuričko, ’Krstić&sinovi’, portal vozačica i ’Eko istokovci’ otkrili da u okolini Nikoličeva postoji, na dubini od 400+ metara, topla voda. Bravo ‘majstori’?! Da nije glupo i zlonamerno, bilo bi smešno. Jadno je i to što je ‘neko’, očito po ‘nečijoj’ narudžbini, dva dana pre njihovog otkrića ‘tople vode’, zavrnuo (i polomio) ventile za česme i bazen u tzv. ‘Nikoličevskoj banji’ u nameri da pokaže da je bušotina udaljena par kilometara od ‘banje’ uticala na ovo izvorište. Pošto im je i ovaj glupavi spin, kao i onaj o navodnom kamenolomu u Malom Izvoru, propao sada im je kriv narod koji ‘neće da se probudi’ i podrži ih u suludim planovima kako bi se nasilno, konačno, domogli vlasti“.